Retreat Pole Rattan Cocktail Table
59″ (149.9 cm) Living Room Retreat Pole Rattan Cocktail Table enriched by Oak and Maple Veneers with Rope, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Cocktail Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has two self-closing drawers, lower stretchers on all sides and is accented by textured, pewter-colored “T” pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeTwo self-closing drawersFinished on all sidesRope accentsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Hardware: Soft pewter “T” pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-80210-99 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 123.64 |
| Carton Width | 62.00 |
| Depth | 28.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 25.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 25.75W x 15.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 59.00 |
| Weight | 82.28 |
| Image Role Data | {“6950_10446_80210_413_80_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_80210_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80210_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3/4 A |
| Weight | 82.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 59 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Split Rattan Wardrobe
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat Pole Rattan Console
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Headboard
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Executive Desk
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Base
Retreat Entertainment Credenza
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Retreat Console Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Affinity Round Cocktail Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
"*" indicates required fields