Retreat Pole Rattan Writing Desk
56 1/4″ (142.9 cm) Home Office Retreat Pole Rattan Writing Desk incorporating Oak and Maple Veneers and Rope to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the sublime vibe of an island oasis, the Retreat Writing Desk is crafted of Oak and Maple Veneers in a Bamboo motif and accented by rope. X-design stretchers on the back and sides distinguish the piece, along with the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer. Featuring three drawers, the left and right drawers have two removable dividers. One pencil tray and one writing slide may be used on either side, and the center drawer has a drop-front for keyboard use. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersLeft and right drawers have two removable dividersOne pencil tray and one writing slide for use in either sideCenter drawer has drop-front for keyboard useFinished on all sidesX-design on back and sidesBamboo motifRope accentsFinish: Dune: Tr | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6950-10458-99 |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 59.00 |
| Depth | 30.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.875W x 18D x 2.75H |
| Knee Space | 51.375W x 26D x 23.875 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 11.25W x 19.75D x 2.25H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers and Rope |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 56.25 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6950_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_10458_75400_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10458_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Sil |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 56.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Slatted Bookcase
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Split Rattan Wardrobe
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Footboard
Retreat Etagere
Retreat Landscape Mirror
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Stool
Items We Think You Will Love..
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Rustic Glam Trestle Desk
Curata Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Leesburg Executive Desk
Corsica Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Writing Desk
54 inch Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Writing Desk
"*" indicates required fields