Retreat Pole Rattan Accent Mirror
42 1/4″ (107.3 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Accent Mirror incorporating Wood, Rope and Mirror to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways and island locales, the Retreat Pole Rattan Accent Mirror features an inner and outer wood circle connected by rope accent ties. It is finished in Black Sand, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer.
Product Details
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90005-80 |
| Carton Height | 5.00 |
| Carton Length | 47.00 |
| Carton Weight | 49.00 |
| Carton Width | 47.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.25 |
| Material Description | Wood, Rope and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 27.125W x 27.125H |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Width | 42.25 |
| Weight | 25 |
| Image Role Data | {“6950_90005_202_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90005_99_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 42.25 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Buffet
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Etagere
Retreat Pole Rattan Sideboard
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Headboard
Retreat Seven-Drawer Dresser
Retreat Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Mirror
Americana Oval Mirror
Big Valley Mirror
Big Valley Mirror
Magnolia Manor Mirror
Americana Landscape Mirror
Americana Oval Mirror
Tynecastle Landscape Mirror
Modern Edge Landscape Mirror
Affinity Mirror
Elixir Mirror
Saddlebrook Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
"*" indicates required fields