Retreat Carved Nightstand
40″ (101.6 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers and Resin, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The two-tone Retreat Carved Nightstand has a tranquil personality with a modern twist. Featuring carved wave motif door fronts, it is crafted of Oak Veneers and Resin. The sand-colored Dune finish on the case contrasts with the lighter cream-colored finish on the textured door fronts. Behind the two doors with soft-close hinges and touch latches is one adjustable shelf. Elevated on slim shaped legs, the nightstand comes with levelers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesCarved wave motif resin door frontsOne adjustable shelf behind pair of doorsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a sh | Yes |
|---|---|
| Finish | Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Lighter contrasting finish on carved resin |
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.25W x 14.5D x 8.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 128.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 36 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 38.25W x 13.375D x 10.5H |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.25W x 13.375D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“6950_90215_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90215_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90215_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”6950_90215_80_straight |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Slatted Bookcase
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Retreat Pole Rattan Dresser
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Headboard
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Raffia End Table
Retreat Camp Stool Bed Bench
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Normandy Open Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Verona Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Carved Nightstand
"*" indicates required fields