Retreat Landscape Mirror
32″ (81.3 cm) Bedroom Retreat Landscape Mirror highlighted with Oak Veneers and Mirror, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Retreat Landscape Beveled Mirror has a tranquil personality with a modern twist. Featuring a layered stepped design on the frame, the mirror is crafted of Oak Veneers and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Mirror can hang horizontally or vertically.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirrorCan hang both horizontally and verticallyLayered stepped designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Distress | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 5.25 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 82.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 48.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 47.5 |
| Mirror Glass Dimensions | 30.75W x 36.25H |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 53 |
| Image Role Data | {“6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90008_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 32 × 48 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Raffia End Table
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Queen Cane Panel Bed
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Chest
Items We Think You Will Love..
River Place Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Elixir Mirror
Horizons Lighted Mirror
Big Valley Mirror
Big Valley Mirror
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Affinity Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Americana Oval Mirror
Big Valley Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Landscape Mirror
"*" indicates required fields