Retreat Landscape Mirror
48″ (121.9 cm) Bedroom Retreat Landscape Mirror enriched by Wood, Mirror and Resin, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tactile and textured, the tropical retreat-inspired Retreat Landscape Beveled Mirror is framed with carved resin in a reeded design. The mirror is finished in Black Sand, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneers. In a rectangle shape, the mirror can hang either horizontally or vertically.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirrorCan hang both horizontally and verticallyCarved resin in a reeded designFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on th | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Alternate Finish Items | 6950-90004-80 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 5.25 |
| Carton Length | 44.75 |
| Carton Weight | 84.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Resin |
| Mirror Glass Diagonal | 45.5 |
| Mirror Glass Dimensions | 36W x 28H |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.00 |
| Weight | 57 |
| Image Role Data | {“6950_90004_99_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Etagere
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat Pole Rattan Chest
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Headboard
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Display Cabinet
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Folding Etagere
Retreat End Table
Items We Think You Will Love..
Leesburg Landscape Mirror
Magnolia Manor Mirror
Big Valley Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Big Valley Mirror
Americana Oval Mirror
Big Valley Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Cascade Round Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Landscape Mirror
"*" indicates required fields