Retreat Pole Rattan Chest
40″ (101.6 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Chest highlighted with Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan chest is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. The two-tone finish contrasts the sand-colored Dune on the case with the Seagrass green finish on the drawer fronts, accented by textured bar pulls in a soft pewter color. The chest is crafted of Bamboo and Maple Veneers with Rope accents. Three self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsContrasting two-tone finishFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Seagrass accent green finish.Hardw | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90017-45 6950-90017-80 6950-90017-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.00 |
| Carton Width | 43.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-SEAGRASS-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“6950_90017_35_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90017_117_35_45_80116_45_room”:[“Room Image 1″],”6950_90017_35_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90017_35_straight_silo”:[“S |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Folding Etagere
Bedroom Retreat 6/0 Cane Panel Rails
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Bellevue Drawer Chest
Chatelet Chest
Plymouth Gray Drawer Chest
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Castella Five Drawer Chest
Waterfall Black Drawer Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Beaumont Bachelors Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Chest
"*" indicates required fields