Retreat Buffet
80″ (203.2 cm) Casual Dining Retreat Buffet incorporating Oak and Maple Veneers with Travertine Stone Veneers to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and stylish with a modern twist, the Retreat Buffet offers a delightful mix of natural materials in a clean and sleek silhouette. The case is crafted of Oak and Maple Veneers with a Travertine Stone inlay top and a sand-colored Dune finish to showcase the unique grain patterns of the wood. The four doors have magnetic door catches and one adjustable shelf behind each. The two drawers have self-close drawer guides, and the top left drawer has a removable felt liner, while the top right drawer has a removable silverware tray. The textured, pewter-colored bar pulls add a dramatic accent.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsTwo drawers with self-close drawer guidesTop left drawer has a removable felt linerTop right drawer has a removable silverware trayVentilated back panelTravertine stone ven | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 287.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 9 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.5 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 36.125W x 13.5D x 4H |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 37.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Travertine Stone Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 38.5W x 15D x 12.25H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Width | 80.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 38.5W x 15D x .75TH |
| Weight | 254 |
| Image Role Data | {“6950_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75900_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_75900_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_75900_80_top”:[“Top |
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 37 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Raffia End Table
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Bedroom Retreat 6/6-6/0 Upholstered Panel Headboard
Retreat Cane Back Side Chair
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Chest
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Round Side Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Sideboard
Items We Think You Will Love..
Rhapsody 72” Credenza
Double Bridge Sideboard
Farmhouse Server
Summerville Server
Affinity Server
Leesburg Display Cabinet
Rhapsody 96” Credenza
Lawson Server
Americana Four-Door Buffet
Waterfall Black Buffet
Lawson Server
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Items You've Been Looking At...
Morrow Bay Hall Buffet – Woodtone
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Buffet
"*" indicates required fields