Retreat Pole Rattan Bookcase
34 1/4″ (87 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers and Rope, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a tropical retreat-inspired vibe and laid-back style, the Retreat Pole Rattan Bookcase is crafted of Oak Veneers featuring a Bamboo motif and rope accents for an organic appeal. Finished on all sides with five fixed shelves, the bookcase is finished in the Black Sand, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Product Details
| Five fixed shelvesFinished on all sidesBamboo motif with rope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches o | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Alternate Finish Items | 6950-10445-80 |
| Carton Height | 85.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 37.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 81.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Rope |
| Number of Shelves | 5 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 34.25 |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6950_10445_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_10445_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10445_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.25 × 81 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat End Table
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Buffet
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Stool
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Items We Think You Will Love..
Sundance Etagere
Bristowe Bookcase
Corsica Bookcase
Archivist Bookcase
Trellis Lane Accent Bookcase- Black
East End Accent Bookcase
Etagere
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
East End Accent Bookcase
East End Accent Bookcase
Rustic Glam Bookcase
Burnham Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Bookcase
"*" indicates required fields