Retreat Bed Bench
56 3/4″ (144.2 cm) Bedroom Retreat Bed Bench highlighted with Fabric design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky, chic and comfy, the Retreat Bed Bench is designed with a semi-circle shaped seat and block style legs. It is upholstered in the cozy Neo Cream performance fabric, and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 94.16 |
| Carton Width | 61.50 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Neo Cream (performance); Fabric Contents: 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton; Fabric Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 20.00 |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-NEO-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HF-NEO-CREAM-TD |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Width | 56.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 64.68 |
| Image Role Data | {“6950_90019_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90019_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_90266_019_80_room”:[“Room Image 3”],”6950_90019_80 |
| Weight | 64.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 56.75 × 20 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Bookcase
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Retreat Carved Nightstand
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Footboard
Retreat California King Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Sylvie Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Nesting Tables
Melody White Accent Table
Red Bombe Chest
Triumph Accent Chest
Waterfall Black Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Hamilton Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Four-Door Credenza
Memento Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Bed Bench
"*" indicates required fields