Retreat Pole Rattan Bedside Table
29 1/4″ (74.3 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Bedside Table, crafted with attention to detail and elevated through Maple Veneers, Resin, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan Bedside Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Maple Veneers, Raffia and Rope, it features painted Raffia on the top and shelf in a Seagrass accent green, while the frame and legs are in the sand-colored Dune finish. Featuring one self-closing drawer and one fixed shelf, the table has a glass top insert.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerOne fixed shelfPainted raffia shelf and topGlass top insertFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Seagrass accent g | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90117-45 |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 66.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Clearance | 5 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 23.625W x 11.5D x 3.875H |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers, Resin, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-SEAGRASS-SP |
| Shelf Opening | 25.375W x 15.5D x 17.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Width | 29.25 |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“6950_90117_35_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90117_35_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90117_35_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_90117_35_top” |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 29.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Rectangle Cocktail Table
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Retreat Landscape Mirror
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Cane Back Arm Chair
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Chatelet Fretwork Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Leesburg Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Normandy Open Nightstand
Chatelet Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Affinity Leg Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Plymouth Gray Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Bedside Table
"*" indicates required fields