Retreat Landscape Mirror
48″ (121.9 cm) Bedroom Retreat Landscape Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood, Mirror and Resin.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tactile and textured, the tropical retreat-inspired Retreat Landscape Beveled Mirror is framed with carved resin in a reeded design. The mirror is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneers. In a rectangle shape, the mirror can hang either horizontally or vertically.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirrorCan hang both horizontally and verticallyCarved resin in a reeded designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90004-99 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 5.25 |
| Carton Length | 44.75 |
| Carton Weight | 84.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Resin |
| Mirror Glass Diagonal | 45.5 |
| Mirror Glass Dimensions | 36W x 28H |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.00 |
| Weight | 57 |
| Image Role Data | {“6950_90004_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Bed Bench
Retreat Round Cocktail Table
Retreat California King Cane Panel Bed
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Retreat Etagere
Retreat Pole Rattan Chest
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan End Table
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Raffia End Table
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Vanity Mirror
Americana Landscape Mirror
Americana Oval Mirror
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Cascade Round Mirror
Magnolia Manor Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Rhapsody Mirror
Big Valley Mirror
River Place Mirror
Elixir Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Landscape Mirror
"*" indicates required fields