Retreat Cane Barrel Back Chair
24″ (61 cm) Casual Dining Retreat Cane Barrel Back Chair – 2 per ctn/price each, crafted with attention to detail and elevated through Fabric design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offered in a modern yet timeless barrel-style back silhouette, the versatile Retreat Chair combines wood, cane and fabric in a chic organic design. The chair frame is finished in the sand-colored Dune, complemented by the Neo Cream performance fabric on the upholstered seat and back and raffia cane on the back of the chair back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-75400-99 |
| Arm Height | 23.75 |
| Carton Height | 57.50 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 34.32 |
| Carton Width | 27.00 |
| Depth | 25.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Neo Cream (performance); Fabric Contents: 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton; Fabric Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Wood, Cane and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-NEO-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 19.375 |
| Seat Width | 24 |
| Seat to Back Height | 16.25 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-NEO-CREAM-TD |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.00 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 20.9 |
| Image Role Data | {“6950_75201_400_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_10458_75400_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75201_400_55472_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_75917_400_90005_80_80116_35_room”:[“Room Image |
| Weight | 20.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 24 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Landscape Mirror
Retreat Carved Nightstand
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Console Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Bedroom Retreat 6/0 Cane Panel Rails
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Payton CHAIRS 30103/24BP
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Tori CHAIRS 30144/52CB
Architect CHAIRS 30263B/5187
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Cane Barrel Back Chair
"*" indicates required fields