Retreat Pole Rattan Sideboard
70″ (177.8 cm) Casual Dining Retreat Pole Rattan Sideboard incorporating Oak and Maple Veneers with Rope to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a laid-back island vibe and mix of organic materials, the Retreat Pole Rattan Sideboard is crafted of Oak and Maple Veneers with rope accents at the joints. The Black Sand finish is transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. Featuring ample storage, the sideboard has two doors with magnetic door catches with one adjustable shelf behind each door. There are two self-closing drawers, and the top drawer has a removable felt liner and removable silverware tray. The lower fixed shelf is ideal for display or storage. Soft pewter bar pull and “T” pulls on the doors add a distinct accent.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorTwo self-closing drawersTop drawer has removable felt liner and removable silverware trayOne fixed shelfRope accents at jointsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase th | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.25W x 11.375D x 5.375H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 16.875W x 13.75D x 5.5H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 26.25W x 11.375D x 4.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-75917-80 |
| Carton Height | 40.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 16.875W x 14D x 6.75H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Width | 70.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 16.875W x 13.75D x .75TH |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“6950_75917_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_75917_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_75917_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_75917_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Console Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Retreat Slatted Bookcase
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Footboard
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Three-Drawer Nightstand
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Split Rattan Wardrobe
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Americana Display Cabinet
Plymouth Gray Buffet
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Rhapsody 96” Credenza
Summerville Server
Affinity Server
Leesburg Display Cabinet
Waterfall Black Buffet
Newport Server
Alfresco Costa Display Cabinet
Rhapsody 72” Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Sideboard
"*" indicates required fields