Retreat Raffia End Table
22″ (55.9 cm) Living Room Retreat Raffia End Table, crafted with attention to detail and elevated through Maple Veneers, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the Retreat Raffia End Table is a mixture of organic materials in a laid-back and versatile design. The table combines Maple Veneers, Raffia, Rope and Tempered Glass, with a Painted Raffia top and bottom shelf in a Seagrass Green finish, a glass-top insert and Rope accents. The frame and legs of the table are finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-80116-35 |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 40.92 |
| Carton Width | 27.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Maple Veneers, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-LAGOON-SP |
| Shelf Opening | 7.75W x 7.75D x 17.375H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 22.00 |
| Weight | 19.36 |
| Image Role Data | {“6950_80116_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90017_117_35_45_80116_45_room”:[“Room Image 1″],”6950_80116_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80116_45_back_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 19.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Cane Barrel Back Chair
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Poster Footboard
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 6/6-6/0 Upholstered Panel Headboard
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Headboard
Retreat Folding Etagere
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Carved Nightstand
Bedroom Retreat 6/6 Pole Rattan Poster Rails and Canopy
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Poster Footboard
Items We Think You Will Love..
Sylvie Tall Bunching Table
Ludwig Brown End Table
Eclipse Brown Round End table
Lake House End Table
Lake House Square Lamp Table
Mesa Valley End Table
Plymouth Gray End Table
Sylvie Short Bunching Table
Lyra End Table
Verona End Table
Athens End Table
Melody White Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Raffia End Table
"*" indicates required fields