Retreat Stool
19 3/4″ (50.2 cm) Casual Dining Retreat Stool, crafted with attention to detail and elevated through Wood design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial, chic and Zen, the two-tone Retreat Stool combines a light wood seat with a black metal base, stretchers and footrest. The scooped seat is crafted of wood finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain pattern of the wood veneer.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6950-50008-99 |
|---|---|
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 43.12 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Metal |
| Material Filter | Wood |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Seat Depth | 13.875 |
| Seat Height | 24.5 |
| Seat Width | 14.625 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 19.75 |
| Weight | 25.08 |
| Image Role Data | {“6950_50008_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_50008_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_50008_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Weight | 25.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 19.75 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Etagere
Retreat Folding Etagere
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Retreat Landscape Mirror
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Poster Footboard
Retreat Entertainment Credenza
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat End Table
Retreat Console Table
Items We Think You Will Love..
Bradley STOOLS 40038-26B/2489
Double Bridge Splat Back Counter Chair (RTA)
Bradley STOOLS 40038-26/24BP
Bryan STOOLS 40032-26/25NA
Curata Upholstered Bar Stool
Aaron Non swivel stool 40039-30B/2489
Nathan STOOLS 40033-30/24BP
Willo STOOLS 40046-26/25GT
Lawson Splat Back Counter Chair (RTA)
Farmhouse Windsor Back Counter Chair
Vintage Series X Back Counter Chair – Grey
Payton STOOLS 40103-30/24BP
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Stool
"*" indicates required fields