Retreat Three-Drawer Nightstand
34″ (86.4 cm) Bedroom Retreat Three-Drawer Nightstand enriched by Oak and Maple Veneers with Resin, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Retreat Nightstand has a tranquil personality with a modern twist and organic, textured pewter bar pulls. Crafted of Oak and Maple Veneers, it is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer. Featuring three self-closing drawers, the nightstand is elevated on shaped block feet.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 28.375W x 11.5D x 6.75H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90015_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90015_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6950_90015_8 |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Sideboard
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Entertainment Credenza
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Footboard
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Items We Think You Will Love..
Vintage Series Open Night Stand – Black
Waterfall Black Nightstand
Leesburg Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Chatelet Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Bellevue Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Sanctuary Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields