Retreat Cane Barrel Back Chair
24″ (61 cm) Casual Dining Retreat Cane Barrel Back Chair – 2 per ctn/price each incorporating Fabric design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offered in a modern yet timeless barrel-style back silhouette, the versatile Retreat Chair combines wood, cane and fabric in a chic organic design. The chair frame is finished in the Black Sand finish, complemented by the Neo Cream performance fabric on the upholstered seat and back and raffia cane on the back of the chair back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Performance fabricTack in floor glideFabric seat and seat backCane back of backBarrel style backFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the sho | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
| Alternate Finish Items | 6950-75400-80 |
| Arm Height | 23.75 |
| Carton Height | 57.50 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 34.32 |
| Carton Width | 27.00 |
| Depth | 25.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Neo Cream (performance); Fabric Contents: 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton; Fabric Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Wood, Cane and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-NEO-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 19.375 |
| Seat Width | 24 |
| Seat to Back Height | 16.25 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-NEO-CREAM-TD |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 20.9 |
| Image Role Data | {“6950_75400_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_10458_75400_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_75201_400_55572_50008_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_75400_99_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 20.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 24 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Seven-Drawer Dresser
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Retreat Cane Back Arm Chair
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Landscape Mirror
Retreat Pole Rattan Bookcase
Items We Think You Will Love..
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Millwork Off-White Pair of Dining Chairs
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Tori CHAIRS 30144/52CB
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Cane Barrel Back Chair
"*" indicates required fields