Retreat End Table
29 1/2″ (74.9 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Retreat End Table has a tranquil personality with a modern twist. Simple, clean lines are in a chunky square shape with rounded corners and interlocking block-style legs. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. One lower fixed shelf.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 93.72 |
| Carton Width | 37.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 19.75W x 24D x 18.25H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 25.5W x 24D x 1.875TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 29.50 |
| Weight | 80.08 |
| Image Role Data | {“6950_10446_80210_413_80_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_10446_80413_410_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 2″],”6950_80413_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 80.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29.5 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Sideboard
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Raffia End Table
Retreat Carved Nightstand
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Three-Drawer Nightstand
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Executive Desk
Retreat Buffet
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Items We Think You Will Love..
Palette Brown Tall Bunching Table
Melody White Round End Table
Plymouth Gray End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Ludwig Brown End Table
Lake House Tiered Table
Eclipse Brown Round End table
Waterfall Brown Round End Table
Athens End Table
Lake House End Table
Eclipse Brown Round End table
Plymouth Gray End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat End Table
"*" indicates required fields