Retreat Pole Rattan Console
73 1/2″ (186.7 cm) Living Room Retreat Pole Rattan Console highlighted with Oak and Maple Veneers with Rope and Resin, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the sublime vibe of an island oasis, the Retreat Pole Rattan Console is crafted of Oak and Maple Veneers in a Bamboo motif and accented by rope. X-design stretchers on the back and sides distinguish the piece, along with the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the console is finished on all sides. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersX-design on back and sidesRope accents and bamboo motifFinished on backFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Har | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6950-80171-99 |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 139.00 |
| Carton Width | 76.75 |
| Center Drawer Dimensions | 20.75W x 13.25D x 2H |
| Clearance | 29.5 |
| Depth | 19.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 68.125 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 13.25D x 2H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Width | 73.50 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_80171_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_80171_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80171_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_80171_80_top”:[“Top |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 73.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Bed Bench
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Raffia End Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Landscape Mirror
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Items We Think You Will Love..
Affinity Glass Top Accent Console
Bexar Leg Huntboard
Documents Console
Alfresco Lapilli Console Table
Beaumont Console
Skinny Console Table
Brookhaven Console Table
Console Table
Bluewind Flip-Top Console Table
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Console
"*" indicates required fields