Retreat Pole Rattan Nightstand
34″ (86.4 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Nightstand, crafted with attention to detail and elevated through Oak and Maple Veneers with Rope and Resin.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Nightstand is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the nightstand is finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the nightstand is accented by soft pewter-colored round knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti.Hardware: Sof | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90216-80 |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Clearance | 3.375 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.375 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 11.5D x 5.875H |
| Drawer Handle Finish | Soft Pewter |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 30.5W x 14.5W |
| Width | 34.00 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_90216_89_room”:[“Room Image 1″],”6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_90216_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90216_99_straight_silo”:[“Silo |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Round Cocktail Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Bedroom Retreat 6/6 Pole Rattan Poster Rails and Canopy
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Bedroom Retreat 6/6 Pole Rattan Poster Rails and Canopy
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Items We Think You Will Love..
Affinity Three-Drawer Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Grandpas Cabin Night Stand
Sanctuary Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Chatelet Nightstand
Bellevue Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Nightstand
"*" indicates required fields