Retreat Entertainment Credenza
79 1/4″ (201.3 cm) Home Entertainment Retreat Entertainment Credenza incorporating Oak Veneers and Resin to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed to help you emulate tranquil lake and ocean shore environments in your home, the Retreat Entertainment Credenza features the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the Oak Veneers. The 4 doors have soft-close hinges and magnetic door catches, with one adjustable shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and a 3-plug electrical outlet located behind the right-side pair of doors. Custom large round pulls in a soft pewter color add a dramatic detail.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply located behind right side pair of doorsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 38.5W x 13.375D x 14.75H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 37W x 16D x 13.125H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37W x 16D x 29H |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 79.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.5W x 13.375D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 238 |
| Image Role Data | {“6950_55480_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75200_300_310_55480_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_75200_300_310_55480_80_room2”:[“Room Image 3″],”6950_55480_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 79.25 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Rectangle Cocktail Table
Retreat Raffia End Table
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan End Table
Retreat Cane Barrel Back Chair
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Stool
Retreat Buffet
Retreat Pole Rattan Bookcase
Items We Think You Will Love..
Millwork Brown Large Entertainment Base
German Silver Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Athens Large Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
St. Armand Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Lake House TV Console
Swirl Door Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Big Bang 78in Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Entertainment Credenza
"*" indicates required fields