Retreat Pole Rattan Chest
40″ (101.6 cm) A refined piece inspired by Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan chest is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. The two-tone finish contrasts the sand-colored Dune on the case with the Seagrass green finish on the drawer fronts, accented by textured bar pulls in a soft pewter color. The chest is crafted of Bamboo and Maple Veneers with Rope accents. Three self-closing drawers
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Hardware: Soft pewter bar pulls.Distressed Finished: Rasping, | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90017-35 6950-90017-45 6950-90017-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.00 |
| Carton Width | 43.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“6950_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90017_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6950_90017_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Base
Retreat Folding Etagere
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Retreat King Cane Panel Bed
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Footboard
Retreat Landscape Mirror
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Raffia End Table
Items We Think You Will Love..
Bellevue Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Affinity Bachelors Chest
Americana Bachelor Chest
Ciao Bella Bachelors Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Normandy Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Chatelet Chest
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Bachelors Chest
Castella Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Chest
"*" indicates required fields