Retreat Pole Rattan Chest
40″ (101.6 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Chest incorporating Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan chest is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. The two-tone finish contrasts the Black Sand finish on the case with the Seagrass green finish on the drawer fronts, accented by textured bar pulls in a soft pewter color. The chest is crafted of Bamboo and Maple Veneers with Rope accents. Three self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti.Hardware: Sof | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90017-35 6950-90017-45 6950-90017-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.00 |
| Carton Width | 43.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90017_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90017_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6950_900 |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Bedroom Retreat 6/0 Cane Panel Rails
Retreat Console Table
Retreat Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Retreat Bed Bench
Retreat Buffet
Retreat Executive Desk
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Castella Five Drawer Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Rhapsody Bachelors Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Ludwig Brown Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Leesburg Chest
Normandy Drawer Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
River Place 6 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Chest
"*" indicates required fields