Retreat Raffia End Table
22″ (55.9 cm) Living Room Retreat Raffia End Table, crafted with attention to detail and elevated through Maple Veneers, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the Retreat Raffia End Table is a mixture of organic materials in a laid-back and versatile design. The table combines Maple Veneers, Raffia, Rope and Tempered Glass, with a Painted Raffia top and bottom shelf in a Seagrass Green finish, a glass-top insert and Rope accents. The frame and legs of the table are finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-80116-45 |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 40.92 |
| Carton Width | 27.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Maple Veneers, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-SEAGRASS-SP |
| Shelf Opening | 7.75W x 7.75D x 17.375H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 22.00 |
| Weight | 19.36 |
| Image Role Data | {“6950_75917_400_90005_80_80116_35_room”:[“Room Image 1″],”6950_80116_35_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80116_35_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_8 |
| Weight | 19.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Pole Rattan Chest
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat California King Cane Panel Bed
Retreat Queen Cane Panel Bed
Bedroom Retreat 6/0 Pole Rattan Rails and Canopy
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Stool
Items We Think You Will Love..
Mesa Valley End Table
City View Round End Table
Athens End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Waterfall Brown Round End Table
Waterfall Brown Round End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Verona End Table
Millwork Brown Round End Table
Lake House End Table
Lake House Tiered Table
Plymouth Gray End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Raffia End Table
"*" indicates required fields