Drew Fabric Chair
Fine details create a simple, sophisticated aesthetic with the Drew chair. Gently sloping arms are accentuated by a distinctive welt trim, adding a level of refinement to Drew’s transitional style, which feels equally at home in contemporary or more classic living spaces. Exceptional comfort is a given with generous seating space supported by a plush, boxed seat cushion and soft back cushion that are also removable and reversible for easy cleaning.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 15.98 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 15.980 |
| Carton Weight | 72.000 lb |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Drew Fabric Sofa
Drew Fabric Loveseat
Drew Fabric Ottoman
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Westside Leather Chair
Fern Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
Cute Fabric Chair
Brett Chair
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bexley Leather Chair
Kingman Fabric Chair
Ace Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!