Drew Fabric Ottoman
The Drew ottoman offers a simple, sophisticated aesthetic that feels equally at home in contemporary or more classic living spaces. Providing exceptional comfort for propped-up feet with its thick, plush cushion, the Drew ottoman can also be used as comfy standalone seating on the fly when entertaining.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Drew Fabric Loveseat
Drew Fabric Sofa
Drew Fabric Chair
Ace Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Fern Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!