2j20-71 Nessa Swivel Glider
The Nessa chair is a great addition to any home. Its sloped cutaway arm, pillow back, and plush seat are a perfect combination. Available in your choice of over 500 fabrics. Pair it wit the matching gliding ottoman for utmost comfort!
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with polyester wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with polyester wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Coil Cushions, Frame Coil |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2j00-71 Nessa Swivel Glider
Allison Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Thornton Leather Chair and a Half
Libby Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair
Finley Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Ace Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!