Westside Fabric Chair and a Half
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 34.18 |
| Carton Weight | 80 lb |
| Product Weight | 80 lb |
| Carton Volume | 34.180 |
| Carton Weight | 80.000 lb |
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 52 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westside Leather Loveseat
Westside Fabric Cocktail Ottoman
Westside Leather Ottoman
Westside Fabric Ottoman
Westside Fabric High-Leg Recliner
Westside Leather Chair
Westside Fabric Sofa
Westside Leather Chair and a Half
Westside Fabric Loveseat
Westside Fabric Conversation Sofa
Westside Leather High-Leg Recliner
Westside Leather Sectional
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Ace Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Finley Fabric Chair
Bexley Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Digby Leather Chair and a Half
Moxy Fabric Chair
Vail Leather Chair and a Half
Digby Leather Chair
Bexley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!