Lakewood Fabric Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning and flared arms ensure your family years of relaxing comfort ahead.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 40.16 |
| Carton Weight | 90 lb |
| Product Weight | 90 lb |
| Carton Volume | 40.160 |
| Carton Weight | 90.000 lb |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 58 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
Complete The Look
Lakewood Fabric Full Sleeper
Lakewood Fabric Sofa
Lakewood Fabric Sleeper
Lakewood Fabric Twin Sleeper
Items We Think You Will Love..
Brett Loveseat
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Lakewood Fabric Loveseat
"*" indicates required fields