Lakewood Fabric Twin Sleeper
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning, flared arms, and a convenient sleeper mechanism ensure you and your guests a good night’s sleep.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 40.10 |
| Carton Weight | 137 lb |
| Product Weight | 137 lb |
| Carton Volume | 40.100 |
| Carton Weight | 137.000 lb |
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 57 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
Complete The Look
Lakewood Fabric Loveseat
Lakewood Fabric Sleeper
Lakewood Fabric Sofa
Lakewood Fabric Full Sleeper
Items We Think You Will Love..
Preston Fabric Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Jaden Queen Sleeper
Thornton Leather Full Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Seabury Queen Sleeper
Serendipity Fabric Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Lakewood Fabric Twin Sleeper
"*" indicates required fields