Arlo Fabric Rocking Recliner
Enjoy the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner. In the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or relaxing solo. When you’re ready to lay back and relax, use the convenient handle in the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms while offering a refined aesthetic. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 options of our cleanable and durable fabrics.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Fabric Recliner
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sofa
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!