Arlo Fabric Reclining Loveseat
Enjoy ample back support with the Arlo Reclining Loveseat, which features a distinctive pull-tufted, triple-divide back that bolsters your head, neck and lower back. Additional ergonomic features include rounded, pad-over track arms that take pressure off your forearms while offering a refined aesthetic. Using the handle on either of the arms, you can kick back and relax while sitting next to a loved one. The contoured seat is reinforced by our patented DualFlex Spring System™, which ensures a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in durable, cleanable high-performance fabrics, this loveseat is perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 51.04 |
| Carton Weight | 293 lb |
| Product Weight | 293 lb |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sofa
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Rocking Recliner
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Fabric Reclining Sectional
Arlo Fabric Reclining Sofa
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Brett Loveseat
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!