Arlo Leather Power Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enhance your home’s comfort and style with the Arlo Power Recliner, available in our premium leather upholstery. To easily transition from sitting to reclining and find a position conducive to relaxation, use the power control conveniently located in the arm. A USB charging port in the control allows you to keep devices powered up and ready for use. With our patented DualFlex Spring System™, which offers firmness and flexibility as you sit, you can be sure that your recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include triple-divide back cushions that have a refined look and keep your head, neck and lower back comfy. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms supported. Choose from more than 50 leather or leather match options, which have a high-end look and are easy to maintain.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 158 lb |
| Product Weight | 158 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Rocking Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Arlo Leather Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Leather Power Recliner
"*" indicates required fields