Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy the comfort of an ergonomic loveseat built for two with the Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests. Thanks to a power control in either of the arms, both people sitting can independently adjust the recline and headrests to suit their mood. And with USB charging ports in the controls, you don’t need to worry about your devices dying. Pull-tufted, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you place to rest your forearms and help you say relaxed. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 54.10 |
| Carton Weight | 243 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest
Arlo Leather Reclining Loveseat with Console
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console
Arlo Leather Power Reclining Loveseat
Arlo Fabric Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sofa
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields