Arlo Leather Reclining Sofa
Stay comfortable and enjoy the luxurious look and feel of the Arlo Reclining Sofa, available in premium leather upholstery. While sitting together with your family, enjoy the support of pull-tufted, triple-divide back cushions which bolster your head, neck and lower back as you unwind. To recline, simply use one of the easy-to-access handles in either of the arms. As you are relaxing, sink into the comfort of contoured seats with chaise pads and take pressure off your forearms with rounded pad-over track arms. Our patented DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of more than 50 leather or leather match options that look elegant and are easy to clean.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 74.01 |
| Carton Weight | 344 lb |
| Product Weight | 344 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sofa
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Rocking Recliner
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
Arlo Fabric Reclining Sofa
Arlo Fabric Recliner
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Brett Sofa With Nails
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!