Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re watching TV or enjoying a snooze, the Arlo Power Recliner with Power Headrest and Lumbar has all the support you need and a high-end leather look that will enhance your home. Using the power control in the arm, you can seamlessly adjust the headrest, lumbar and recline and dial in the right level of comfort to suit your mood. A USB charging port built into the power control keeps devices powered up and ready to go. Distinctive triple-divide back cushions add refinement and keep your head, neck and lower back supported. Your legs will stay comfy on the contoured seat with chaise pad, while rounded pad-over track arms take the pressure off your forearms. Enjoy a balance of firmness and flexibility as you sit with our patented DualFlex Spring System™, which also enhances the recliner’s durability. With more than 50 leather or leather match upholstery options, you can create an aesthetic that suits our style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Arlo Leather Power Rocking Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sofa
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Arlo Leather Reclining Sofa
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields