Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in for a relaxing evening with the Arlo Power Reclining Loveseat. Both people sitting can each adjust their recline using a power control in either of the arms, dialing in the right level of comfort for them. Don’t worry about keeping devices charged thanks to USB charging ports built into the power controls. Plush, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you a place to rest your forearms and help you unwind. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from over 250 stylish fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 51.04 |
| Carton Weight | 309 lb |
| Product Weight | 309 lb |
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Leather Power Recliner
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Fabric Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Reclining Sofa
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Reclining Loveseat with Console
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Loveseat
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields