Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Unwind in no time with the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner with Power Headrest. In the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or taking naps. When you’re ready to recline, use the power control in the arm to independently adjust the recline, headrest and lumbar to find the perfect angle for relaxation. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port built into the power control. Pull-tufted, triple-divide back cushions support your head, neck and lower back, while rounded pad-over track arms cradle your forearms. Bolstered by our DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the recliner’s contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs. Make this recliner completely your own with a choice of over 250 fabric options.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 164 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
Arlo Leather Power Rocking Recliner
Arlo Leather Rocking Recliner
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Fabric Recliner
Arlo Leather Power Reclining Sofa
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Reclining Loveseat
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields