Arlo Fabric Recliner
Keep comfort simple with the easy-to-adjust Arlo Recliner. Using a handle in the arm, it’s easy to activate the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms have a refined aesthetic and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 options of our cleanable, durable fabrics.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 150 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlo Fabric Reclining Sectional
Arlo Leather Reclining Loveseat
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Leather Reclining Sofa
Arlo Leather Power Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Sofa
Arlo Leather Recliner
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!