Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stay comfy with everything you need for streaming, gaming or relaxing close at hand with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can easily kick up your feet and recline. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready when you need them. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Comfort-enhancing design details include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and optimal back support. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms support your forearms—perfect for long hours of gaming or movie watching. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 64.65 |
| Carton Weight | 347 lb |
| Product Weight | 347 lb |
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Arlo Fabric Reclining Sectional
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Rocking Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Leather Power Rocking Recliner
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields