Arlo Leather Recliner
Keep comfort simple and stylish with the easy-to-adjust Arlo Recliner, available in our premium leather upholstery. Using a handle in the arm, it’s simple to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms have a refined look and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat with chaise pad gives you comfy place to kick back and unwind. Create a look that elevates your home décor by choosing from more than 50 leather or leather match options.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 150 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlo Leather Reclining Loveseat
Arlo Fabric Reclining Sofa
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Fabric Reclining Loveseat
Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
Arlo Fabric Recliner
Arlo Fabric Power Rocking Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sofa
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!