Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get all the comfort you need for a relaxing night with the family from the Arlo Power Reclining Sofa with Power Headrests. Using the power controls in both arms, independently adjust the headrests and recline so sitters can find their ideal level of support. With USB charging ports in the power controls, you can keep devices powered up and ready for action. Additional ergonomic features include pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back, and contoured seats with chaise pads that take pressure off your legs. Rounded pad-over track arms cushion your forearms. Enjoy firmness and flexibility as you sit thanks to our DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa will last a lifetime. To tailor a look that’s perfect for your home, choose from over 250 options of our durable, cleanable fabrics.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 78.20 |
| Carton Weight | 294 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Leather Power Recliner
Arlo Fabric Recliner
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Rocking Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
Arlo Leather Recliner
Arlo Leather Reclining Loveseat with Console
Items We Think You Will Love..
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields