Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Kick back and relax in a luxury leather reclining sofa that looks and feels good with the Arlo Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar. Using power controls in both arms, you can independently adjust headrests, recline and lumbar support, finding the perfect position for each person sitting on the sofa. USB charging ports built in the power controls make it easy to keep devices powered up. Enjoy the comfort of ergonomic design features including pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back and give the sofa a distinctive look. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs, while rounded pad-over arms cushion your forearms. An ideal mix of firmness and flexibility comes from our DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa will stay comfy for years to come. Make this sofa your own by choosing from more than 50 leather or leather match options, offering a high-end look that will last for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), Power Lumbar, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 78.20 |
| Carton Weight | 294 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Leather Power Recliner
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest
Arlo Leather Power Reclining Loveseat
Arlo Fabric Rocking Recliner
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Reclining Loveseat
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields