Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
Whether you’re napping or watching the big game, the Arlo Reclining Loveseat with Console keeps you comfy and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Designed to enhance your well-being, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as your sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cushion your forearms—something you’ll really appreciate if you’re spending hours gaming or streaming movies. Control the recline using an easy-access handle on either of the arms. To make Arlo your own, choose from over 250 fabrics options, including cleanable and durable performance fabrics.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 64.65 |
| Carton Weight | 331 lb |
| Product Weight | 331 lb |
| Weight | 331 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Loveseat
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
Arlo Fabric Rocking Recliner
Arlo Fabric Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Reclining Loveseat
Arlo Leather Rocking Recliner
Arlo Leather Power Reclining Sectional
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!