Belle Fabric Rocking Recliner
Belle’s contoured seating provides body-hugging, ultra comfort for everyday use. A fully padded footrest and divided back cushions add to Belle’s luxury and appeal, and its sloped arms accentuate its sleek and modern design.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Belle |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Belle Fabric Recliner
Belle Fabric Power Recliner
Belle Fabric Power Rocking Recliner
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!