Compact Fabric Gliding Recliner
Need something smaller to fit into any space? Meet the Compact Gliding Recliner. The petite scale makes this piece the perfect fit for even the most compact lifestyles. With the smoothest gliding recline controlled by a classic handle-activated system and the durability of our trademark DualFlex Spring System, this recliner is simplicity meets innovation. Everything you need, in a compact package. Your perfect match: The Compact Gliding Recliner.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Compact |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-01410-80 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Seat Cushion Options | High-Density (HC) |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Compact |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Compact Moon Gray Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Compact Shoreline Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!