Compact Moon Gray Fabric Perfect Match Gliding Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Need something smaller to fit into any space? Meet the Compact Gliding Recliner. The petite scale makes this piece the perfect fit for even the most compact lifestyles. With the smoothest gliding recline controlled by a classic handle-activated system and the durability of our trademark DualFlex Spring System, this recliner is simplicity meets innovation. Everything you need, in a compact package. Your perfect match: The Compact Gliding Recliner.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Compact |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-01 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 18.930 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Material | Fabric |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Compact |
Complete The Look
Compact Shoreline Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Compact Fabric Gliding Recliner
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Compact Moon Gray Fabric Perfect Match Gliding Recliner
"*" indicates required fields