Geneva Leather Recliner
Geneva features a double bustle-back cushion with vertical stitching details and a comfortable fully padded footrest for reclining in comfort. The arms are generously padded for extra relaxation. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Geneva |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 106 lb |
| Product Weight | 106 lb |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Geneva |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Geneva Leather Power Recliner
Geneva Leather Rocking Recliner
Geneva Fabric Power Rocking Recliner
Geneva Leather Power Rocking Recliner
Geneva Fabric Rocking Recliner
Geneva Fabric Recliner
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!