Leather Rocker Recliner
The 3R00 recliner is a modern spin on a comfortable classic. Its bustle back, padded chaise, and track arm all boast sleek lines that will surely complement your home. Available as a rocker recliner, minimum proximity recliner, and swivel glider recliner. Power upgrade available.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, poly fiber fill, removable, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with pillow top, block foam with poly fiber wrap, tight, non-reversible |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Rocker recliner |
| Optional upgrades | Power mech, power mech with battery pack |
| Leather | 100% top grain |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leonard Push Back Recliner
Leonard Push Back Recliner
Bailey Leather Loveseat
Leather Min Prox Recliner
Collegedale Sofa
Drew Leather Sofa
Bailey Leather Chair
Leather Rocker Recliner
Kora Push Back Recliner
Bailey Leather Sofa
Maddox Push Back Recliner
6200lr-sect Lynette Sectional
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!